Gdzie do lekarza w nocy, weekend, święta

Jeszcze do niedawna pacjenci, którzy zgłaszali się do lekarza nocą w niewłaściwym ośrodku zdrowia mogli zostać odesłani z kwitkiem. Obecnie natomiast dzięki zniesieniu rejonizacji, możemy korzystać z opieki medycznej na terenie całego kraju, w dowolnych placówkach medycznych. Nie ma na to wpływu także wybór lekarza rodzinnego.

Gdy choroba lub nagły wypadek zmusi nas do odwiedzenia lekarza nocą czy w trakcie świąt, warto wiedzieć, gdzie szukać pomocy. Chociaż nocą czynnych poradni jest stosunkowo niewiele, to jednak mamy więcej punktów medycznych, w których także możemy zgłosić się do lekarza.

Nocna i świąteczna opieka medyczna jest prowadzona przez wybrane poradnie – można zgłaszać się do dowolnej, nie ma rejonizacji. Zgodnie z zasadami przyjętymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia, na każde pięćdziesiąt tysięcy mieszkańców musi przypadać minimum jeden zespół medyczny, w skład którego powinien wchodzić lekarz i pielęgniarka.

W świetle obowiązujących przepisów, jeśli choroba przytrafi nam się w nocy lub w okresie świąt, nie musimy jechać na SOR. Trzeba jednak wcześniej znać adresy placówek, do których możemy zgłosić się w celu uzyskania porady lekarskiej dla siebie czy dla kogoś z naszej rodziny.

Świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej w dyżurujących nocą placówkach są udzielane od godziny 18 do 8 od poniedziałku do piątku, a także w soboty, niedziele oraz w dni wolne od pracy. Z takich świadczeń bezpłatnie mogą korzystać wszystkie osoby ubezpieczone, wybierając placówkę w dowolnym miejscu.

Zastanawiając się, gdzie iść do lekarza w nocy, warto zapoznać się z listą dyżurujących przychodni, które znajdziemy na stronie internetowej własnego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Wykaz takich placówek powinien być też wywieszony na tablicy w naszej rodzinnej przychodni.

W wybranych ośrodkach zdrowia nocą można korzystać zarówno z porad lekarskich, jak i z określonych zabiegów pielęgniarskich (może to być na przykład podanie zastrzyku, którego termin przyjęcia wypadł nocą lub w święto).

Nocna i świąteczna opieka medyczna pomoże nam w przypadkach nagłych zachorowań oraz w sytuacjach pogorszenia się zdrowia – jednak tylko wówczas, gdy nie istnieje bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia (jeśli wystąpił stan zagrażający zdrowiu lub życiu, należy zgłosić się do szpitala).

Z nocnej i świątecznej opieki medycznej można korzystać między innymi w takich sytuacjach, jak: zaostrzenie dolegliwości choroby przewlekłej, infekcja dróg oddechowych z wysoką gorączką, biegunka lub wymioty, a także gdy pojawią się silne bóle brzucha, głowy lub kręgosłupa, które nie ustępują po zażyciu środków przeciwbólowych.